DOLAR 18,8192 0.03%
EURO 20,5270 0.33%
ALTIN 1.165,89-0,01
BITCOIN 4346370,16%
İstanbul

HAFİF YAĞMUR

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Erdoğan: “15 Temmuz gecesi gördük ki son kelamı top tüfek değil, iman, yürek, inanç belirler”
  • 3. Sayfa Haberleri
  • Gündem
  • Erdoğan: “15 Temmuz gecesi gördük ki son kelamı top tüfek değil, iman, yürek, inanç belirler”

Erdoğan: “15 Temmuz gecesi gördük ki son kelamı top tüfek değil, iman, yürek, inanç belirler”

on

ABONE OL
Temmuz 16, 2022 03:00
Erdoğan: “15 Temmuz gecesi gördük ki son kelamı top tüfek değil, iman, yürek, inanç belirler”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “15 Temmuz gecesi gördük ki son kelamı top tüfek değil, iman belirler, yürek belirler, inanç belirler. 15 Temmuz gecesi gördük ki güneş batınca üzerimize çöken karanlığın kararı sonraki sabah tekrar güneş doğana kadardır. 15 Temmuz gecesi gördük ki yuları gavurun elinde olan hainin büründüğü kisve ne olursa olsun gün doğduğunda gerçek yüzü ortaya kesinlikle ortaya çıkmaktadır” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın iştirakiyle Fatih’te bulunan Saraçhane Meydanı’nda 15 Temmuz Demokrasi ve Ulusal Birlik Günü anma programı düzenlendi. Programa Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yanı sıra Milliyetçi Harekat Partisi (MHP) Genel Lideri Devlet Bahçeli de katıldı. Saraçhane Meydanı’nda toplanan kalabalığa hitap eden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Bugün 15 Temmuz ihanetinin 6’ncı yıl dönümü. Yakın tarihimizin bu en alçak darbe teşebbüsünde yaralılarımızdan daha sonra vefat edenlerle birlikte toplamda 252 kardeşimiz şehadetle onurlandı. Vurulmuş tertemiz anlından uzanmış yatıyor. Bir hilal uğruna ya Rab ne güneşler batıyor. Ey bu topraklar için toprağa düşmüş asker gökten ecdat inerek öpse o pak anlı kıymet. Her biri bu topraklar için toprağa düşmüş askerimiz kararında olan 15 Temmuz şehitlerimize bir sefer daha Allah’tan rahmet diliyorum. Biz biliyoruz ki şehitler sevgililer sevgilisi peygamber efendimize komşular. ve yeniden biliyoruz ki rabbim şehitlerimizi sevgili habibinin sancağı altında şereflendirdi. Bizi de onlarla birlikte şereflendirsin. Bu ihanet teşebbüsü sırasında darbecilerin uçaklarına, helikopterlerine, tanklarına çıplak elleriyle karşı koyarken gazilerimize sağlık ve afiyet temenni ediyorum. Rabbim milletimizi bir daha 15 Temmuz üzere imtihanlara tabi tutmasın. Ülkemizi bu çeşit tehditlerle sınamasın” dedi.

“FARKLI DEVİRLERDE SAHNELEN SİNSİ OYUNLAR 15 TEMMUZ GECESİ MİLLETİMİZİN İMAN DOLU GÖĞSÜNE ÇARPARAK YERLE YEKSAN OLDU”

Toplumların destanları olduğunu söyleyerek konuşmasını sürdüren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Toplumların tarihlerinde asırlar uzunluğu unutulamayacak, kuşaklar boyunca lisandan lisana destan üzere anlatılacak dönüm noktaları vardır. Milletimiz 15 Temmuz’da yüreğindeki imandan aldığı güçle akşam güneş batarken başlayan darbe teşebbüsünü, sabah güneşin doğumuyla birlikte akamete uğratarak destan yazmıştır. Bu millet bu cins destanları muharrir mı? yazdı Allah’ın müsaadesiyle yeniden müellif. Yaklaşık iki asırdır ayağa kalkmaya çalıştığı her devirde bu milleti savaşla, bozgunculukla, darbe ile terörle siyasi istikrarsızlıkla ekonomik krizlerle, toplumsal çatışmayla dizleri üzerine çökertenler hamd olsun bu kez yeniden başaramadılar. Farklı periyotlarda farklı kisveler altında sahnelen sinsi oyunlar 15 Temmuz gecesi milletimizin iman dolu göğsüne çarparak yerle yeksan oldu” diye konuştu.

6’LI MASANIN KEDERİ ÖTEKİ, ONLAR PKK TERÖR ÖRGÜTÜYLE BİRLİKTE YÜRÜYORLAR”

Muhalefet partilerine değinerek konuşmasını sürdüren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “6 masaları var değil mi bunların. Bu masada şehitlerimizin esamisi okunuyor mu? Onların kederi öteki, onlar PKK terör örgütüyle birlikte yürüyorlar. Yani Gabar’da, Cudi’de Tendürek’te, bizim Mehmet’imize saldıranlarla onların parlamentodaki uzantılarıyla bir arada el ele omuz omuza yürüyorlar. Artık önümüzde büyük bir hesap var. Balkan harbiyle üzerine çöreklenen kara bulutları Çanakkale Zaferi’yle dağıtan milletimiz ulusal gayretle şanla onurla dolu tarihine yeni bir halka eklemişti. Birinci değil son devletimiz Cumhuriyetimizin ulusal iradenin üstünlüğü temeli üzerinde payidar olacağını 85 milyon daima birlikte 15 Temmuz gecesi dosta düşmana bir sefer daha ispatladık. Cumhur İttifakı olarak bu çabayı nasıl ispatladıysak, bundan sonraki süreçte de motamot ispatlamaya devam edeceğiz. Bu gün şu karşımdaki topluluğa bakarak burada ne diyoruz? Türkiye aşkına bir sefer daha ya Allah bismillah, Allahu Ekber diyerek. Şu Saraçhane Meydanı’ndan tüm gönülleri titretiyorsak, 15 Temmuz kıyamı sayesindedir. Ben bu tabloyu görünce gençlik yıllarımı hatırladım. Yeniden biz bu meydanda 29 Mayısları kutlardık” formunda konuştu.

CUMHUR İTTİFAKI OLARAK HAVALİMANINDA BULUŞMANIZ BUNLARIN CANINA OT TIKADI”

“15 Temmuz o denli bir geceydi ki” diyerek konuşmasını sürdüren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Darbecilere karşı direnmek üzere meskenlerinden işyerinden harekete geçenlerin tamamı şehadeti göze alarak yola çıkmıştır. Bayan erkek demeden, genç yaşlı demedin yola çıktılar. Hani birisi de akşam saat 23.00’de Yeşilköy Havalimanı’na gelmişti, haberim olsaydı bende beklerdim diye haber veriyor. FETÖ’cülerin denetimli altında nezareti altında Bakırköy Belediyesine gidiyor. Orada televizyon karşısında kahvesini yudumlarken, bizde havalimanına iniyoruz. Orada on binler vardı. Bayan, erkek, genç, yaşlı oradaydı, Allah sizlerden razı olsun. Sizin ferasetiniz, Cumhur İttifakı olarak orada buluşmanız işte bunların canına ot tıkadı. Ne oldu, fazla sürmedi çabucak kaçıp gittiler. Zafer inananlarındır dedik ve oradan Elhamdülillah zaferle çıktık. Bu yalnızca İstanbul’da olmadı Ankara’da bu türlü oldu. Her ne kadar şehitlerimiz oldu. Şehitlerimizin hatırlarına baktığımızda tamamının da birebir şuur, teslimiyet, kararlılıkla darbecilerin üzerine yürüdüklerini görüyoruz. Ancak birebir anda şu anda Ankara’da da Kızılay başta olmak üzere ülke genelinde şu merasimler yapılıyor. Zira, kalpler tıpkı anda atıyor. Bu buluşmanın ismi nedir? Cumhur ittifakı. Saraçhane’deki şu art tarafımda olan süs havuzlarının lisanı olsa da, o gece abdestsiz şehit olmamak için kendine uzanan elleri anlatsa. Boğaziçi Köprüsü’nün direklerinin lisanı olsa da darbecilerin mevt kusan namlularının üzerine atılan yiğitleri anlatsa, Türkiye Büyük Millet Meclisinin (TBMM) lisanı olsa da üzerine bomba yağarken milletin vekillerinin sizlerin emanetinize nasıl sahip çıktığını anlatsa. Genelkurmay Başkanlığı binasının taş duvarlarını lisanı olsa da darbecilerin daima ateş ederken, milletin asil evlatlarının onların karşısında nasıl korkusuzca durduğunu anlatsa. Gölbaşı Özel Harekat Başkanlığının lisanı olsa da darbeciler tarafından bombalanan kahraman polislerimizin hamasetini ve imanını anlatsa. Her karışı şehit kanıyla yoğurulmuş şu vatan topraklarının lisanı olsa da nasıl dua edildiğini anlatsa, kentlerimizi meydanların lisanı olsa da demokrasi nöbetlerinde milletin istikbaline nasıl sahip çıktığını anlatsa. 15 Temmuz’la ilgili anlatılacak o kadar çok şey var ki, en adil hakem ve hafıza olan tarih hakkıyla hepsini kaydedecektir. Bizler tarihi yazan değil, yaşayan beşerler olarak elbette bu muhasebede hakkımıza verilen karara istek göstereceğiz. Bununla kalmayacak ülkemizin bir daha 15 Temmuz üzere musibetlere maruz kalmamak için büyük ve güçlü Türkiye inşasını sürdüreceğiz” dedi.

BİZİM DEMOKRASİ VE KALKINMA DEVRİMİMİZİN EN BÜYÜK ŞAHİDİ İSTANBUL’DUR

İstanbul’da yaşanan sel afetiyle ilgili konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Eğitimden sıhhate, ulaşımdan güce her alanda kazandırdığımız güçlü alt yapıyla ülkemizi dünyanın en büyük 10 iktisadı yapmak için çalışacağız. Şu anda sel afeti yaşadık İstanbul’da. Pekala sorumlular bu afette neredeydi? Birebir formda Ankara’da neredeydi? Bunların hesabını 2023’te sandıklarda sormaya var mıyız? Cumhur İttifakı olarak bu hesabı sormaya hazır mıyız? Zira bizim soracak hesabımız var. Bizim demokrasi ve kalkınma devrimimizin en büyük şahidi İstanbul’dur. Türkiye’yi 81 vilayeti 85 milyon vatandaşıyla muasır medeniyetler üzerine çıkarma maksadından en küçük taviz vermeyeceğiz. Cumhuriyetimizin 100. Kuruluş yıldönümünü, genç devletimizin bir asrı geride bırakmanın ötesinde, 3 kıta 7 iklimi kuşatan medeniyet davamızın intikşafının sembolü haline getireceğiz. Dünyadaki siyasi ve ekonomik güç odaklarının tekrar yapılandığı bir periyotta ülkemizi oyun dışında bırakmak isteyenlere aradıkları fırsatı kendi elimizle sunmayacağız. Bir olacağız, iri olacağız, canlı olacağız, kardeş olacağız, daima birlikte Türkiye olacağız. İnşallah 2023 imtihanını muvaffakiyetle vererek bu kutlu menzile gerçek devam edeceğiz. Kadınıyla erkeğiyle, genciyle yaşlısıyla ben sizin bu imanınıza, inancınıza, bu kararlılığınıza güveniyorum. Rabbim bizleri bu yolda daim öylesin. Bunun için o denli bir ses verelim ki, doğudan batıya, kuzeyden güneyden dünyada duymayan kimse kalmasın. Yalnızca duymakla kalmasınlar dostlarımız sevinçten, düşmanlarımızı kaygıdan tüm hücreleriyle titresinler” sözlerini kullandı.

15 TEMMUZ GECESİ GÖRDÜK Kİ SON KELAMI TOP TÜFEK DEĞİL, İMAN, YÜREK, İNANÇ BELİRLER

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasının devamında, “15 Temmuz gecesi gördük ki son kelamı top tüfek değil, iman belirler, yürek belirler, inanç belirler. 15 Temmuz gecesi gördük ki güneş batınca üzerimize çöken karanlığın kararı sonraki gün güneş doğana kadardı. 15 Temmuz gecesi gördük ki yuları gavurun elinde olan hainin büründüğü kisve ne olursa olsun gün doğduğunda gerçek yüzü ortaya çıkmaktadır. 15 Temmuz gecesi gördük ki, asıl asmaz bal kokmaz, kokarsa yağ kokar, onunda aslı ayrandır. Cetlerimiz bu türlü demiş. Bu milletin kodlarını en uygun bilenlerdir. Rabbime bizi bu türlü bir milletin evladı olarak yarattığı için binlerce defa hamd ediyorum. Rabbime bizlere bu türlü bir millete hizmet imkanı verdiği için hamd ediyorum. Rabbime bu türlü bir milletle 15 Temmuz imtihanından geçirdiği için, bu türlü yoldaşlar nasip ettiği için hamd ediyorum. Sizleri Allah için çok seviyorum. Hiç telaşınız olmasın dik durduk, dik duracağız. Türkiye’nin demokrasi ve kalkınma sürecinde o denli periyotlar var ki unutmamalıyız. Merhum Menderes’in açtığı çığır bu dönüm noktalarından biridir. Merhum Özal’ın, merhum Erbakan’ın, merhum Türkeş’in attığı adımlar bizim izini sürdüğümüz adımlardır. 20 yıldır ülkemize kazandırdığımız eserler bu dönüm noktalarından biridir. 2013 yılından bu yana verdiğimiz çok istikametli çabanın yeri başkadır. Seyahat olaylarının sebebi asla ağaç ve etraf değildir. 17-25 Aralık yargı emniyet darbe teşebbüsünün sebebi asla hukuk değildir. Çukur hareketlerinin sebebi asla legal hak talebi değildir. Hudutlarımızı taciz eden DEAŞ ve PKK hücumlarının sebebi asla doğal süreçler değildir. 15 Temmuz darbe teşebbüs asla milletin çıkarı değildi. Türk iktisadını mahvetmek için başlatılan akının sebebi asla faiz kur hesabı değildi. Uzunca bir müddettir çabucak alanda maruz kaldığımız ambargoların sebebi asla demokrasimizi muhafaza gayesi değildir. Bu gün hala vermekte olduğumuz gayretin de hiçbir kurala, teoriye, ahlaki ölçüye uyan tarafı yoktur. Tahammül edilmeyen Cumhur İttifakı değildir. Asıl tahammül edilemeyen Türk milletinin kendi iradesine sahip çıkması, kendi maksatlarına kilitlenmiş olmasıdır. Tahammül edilemeyen şahsımda sembolleştiren ülkenin yöneticileri değildir. Asıl tahammül edilemeyen Türkiye’nin son iki asırdır ayağına vurulan prangalardan kurtularak özgürce kendi istikametine yönelmesidir. Siz bakmayın günlük siyasi çıkarları uğruna bin bir palavrayla çarpıtmaya çalışanlara. Aslında onlarda neyin ne olduğunu biliyor. Ancak kimi nefsine yenildi, kimi tınneti bozuk olduğu kimi göbekten bağlı bulunduğu için maval okuyor, safsata ile gerçekleri örtüyor. Bu tiyatroyu da en sakil formda sergiliyorlar” dedi.

15 TEMMUZA AĞIZ DOLUSU DARBE TEŞEBBÜSÜDÜR DİYEMEYENLERDEN MİLLETİN ADAMI OLMAZ

“Bay kemal ne diyor, bu bir tiyatroydu diyor. 252 şehidimizin olduğu bu gelişmeyi bir tiyatro olarak değerlendiriyor” diyerek konuşmasını sürdüren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ben artık soruyorum, FETÖ rahmet okutanlar var. Daha ne olacak 252 şehidimiz var 2 bin 200 aşkın gazimiz var. Hala FETÖ rahmet okuyanlar var. Kusura bakmasınlar neyin ne olduğunun şahidi, 15 Temmuz gecesidir. Ülkenin ve milletin geleceğine dair hiçbir fikir üretmeden, proje geliştirmeden hiçbir samimi efor göstermeden yalnızca laf salatasıyla insanların hislerini istismar edemezsiniz. Yabancı büyükelçilerden gelecek talimatlarla nazaran siyasetlerini şekillendirenler bu topraklara ilişkin olamazlar. Her fırsatta ülkesini yabancılara kötüleyerek şimdiden bu dayanağın hakkını vermeye çalışandan bu millete hayır gelmez. Taraflarını Avrupa’ya değil de şu gerçekleri onlarda görecekler. Türkiye terörle gayret ederken, teröristin sırtını sıvazlayandan devlet adamı olmaz. Beşerler canı kıymetine darbeye direnirken, hainlerle anlaşanlardan siyasetçi olmaz. 15 Temmuza ağız dolusu darbe teşebbüsüdür diyemeyenlerden milletin adamı olmaz. FETÖ’cüsünden PKK’ya kadar terör örgütü mensuplarına mavi boncuk dağıtanlardan siyasetçi olmaz. İstanbul’dan saraçhane meydanından kardeşlerim FETÖ terör örgütü memleketler arası kayıtlarda yoktu. Yalnızca PKK Avrupa Birliği kayıtlarında vardı. Bu son NATO doruğunda YPG, PYD, FETÖ’yü NATO kayıtlarına girdik. Dedik ki bu bizim kırmızı çizgimizdir. FETÖ buraya terör örgütü olarak gireceksiniz. Aksi takdirde bizden olur alamazsınız ve girdiler. Ülkemizin güney hudutları boyunca güvenlik koridorunu sabote edenlerden yerli ve ulusal şahsiyet çıkmaz. Bay kemal işi gücü güneyde, hudut uzunluklarında. Ekonomimize karşı tehditler karşısında uygulamaya geçirdiğimiz programın sonucunu anlamayanlardan siyasetçi olmaz. Yerli ve ulusal olmayanlardan bu ülkeye hayır gelmeyeceğini en yeterli milletimiz bilir” dedi.

“İLK KABİNE TOPLANTIMIZDAN SONRA KYK İLE İLGİLİ AÇIKLAMA YAPACAĞIZ”

CHP Genel Lideri Kılıçdaroğlu’nun üniversiteli gençlerin KYK burslarıyla ilgili kelamlara değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bunları söylerken hakikatlere gözümüzü kapatmıyoruz. Yaşadığımız öbür problemleri global ve bölgesel sıkıntılar bizi de etkiliyor. Hayat pahalılığı başta olmak üzere insanlarımızı kahra düşüren gelişmeler yaşıyoruz. Omuzlarımıza binen hiçbir yük kalıcı değildir, problemimiz tahlilsiz değildir. Son vakitlerde bay kemal çıkmış üniversiteli gençlerimizi KYK ilgili burslarla ilgili faiz yükü bindiriyormuşuz. ya faizin en büyük düşmanı biziz. Allah nasip ederse birinci kabine toplantımızda bu hususla ilgili açıklamayı yapacağız. Biz gençlerimizi faize kurban etmeyiz. Hatta hatta daha ileri gidiyoruz. Enflasyona da kurban etmeyiz. Biz çalışmamızı yapıyoruz. Kabine toplantımızdan sonra gerekli açıklamayı yapacağız. Milletimizin sorunlarını ve ülkemizin imkanlarını en güzel biz biliyoruz. Vazifeye geldiğimiz vakit öğrencilerin bursu 45 liracıktı. Harcı kaldıran kimdi biz kaldırdık. Şu anda harç diye bir şey yok. Bir müddet evvel iktisatta önceliğimizi milletimizin işine vererek kritik bir tercihte bulunduk. İstihdamımızla sanayimizle ihracatla kesintisiz büyüyen bir Türkiye karşı karşıyayız. Global güç ve emtia fiyatlarındaki dalgalanmalar durulunca bu tablonun hoşluğu daha düzgün anlaşılacaktır. Nasıl 15 Temmuz gecesi darbeci hainlerin heveslerini kursağında bıraktıysak inşallah yakın bir gelecekte de ekonomik tetikçileri yeneceğiz” diye konuştu.

“TÜRKİYE’Yİ BUGÜN DURDURAMAZLARSA ÖNÜMÜZDEKİ ASIR BOYUNCA ARTIK BİREBİR FIRSATI YAKALAYAMAYACAKLARINI ÇOK UYGUN BİLİYORLAR”

2023’te gerçekleştirilecek olan seçimle ilgili konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Yeter ki maksatlardan kopmayalım, elimizdekilerin değerini bilelim. Bozguncularımızın oyunlarına gelmeyelim. Çalışalım, çabalayalım, bunları yapınca gerisi sahiden çok kolaydır. Aslında onların korktuğu da Türkiye’nin 2023 te bunun başaracak olmasıdır. Türkiye’yi bu gün durduramazlarsa önümüzdeki asır boyunca artık tıpkı fırsatı yakalayamayacaklarını çok düzgün biliyorlar. İnşallah 2023, 2053 vizyonumuzu hayata geçireceğiz. Zira biz Türkiye’yiz. Biz Türk Milletiyiz. Zira biz kadim bir davanın hizmetkarlarıyız. Zira biz gerisinde yüz milyonların duası, yanında 85 milyon kardeşi, önünde aydınlık bir yolu olan bir takımız. Gerektiğinde 7 düvele meydan okuyarak, gerektiğinde alın terimizi akıtarak, gerektiğinde canımızı ortaya koyarak, kalbimizi açarak ülke ve millet olarak bize büyük fedakarlıklar ve gayretle geldiğimiz bu noktadan geriye dönüş yoktur” tabirlerini kullandı.

(Volkan Kayalar – Mehmet Başa/İHA)

İhlas Haber Ajansı / Genel

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Sizlere daha iyi hizmet sunabilmek adına sitemizde çerez konumlandırmaktayız. Kişisel verileriniz, KVKK , GDPR ve CCPA kapsamında toplanıp işlenir. Detaylı bilgi almak için Veri Politikamızı / Aydınlatma Metnimizi inceleyebilirsiniz. Sitemizi kullanarak, çerezleri kullanmamızı kabul etmiş olacaksınız.