DOLAR 18,8192 0.03%
EURO 20,5270 0.33%
ALTIN 1.165,89-0,01
BITCOIN 4346370,16%
İstanbul

HAFİF YAĞMUR

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Eğitim Sen’den 81 Vilayette Ortak Davet: “Öğretmenlik Meslek Kanunu ve Yönetmeliği, Seminer, İmtihan İptal Edilsin”
  • 3. Sayfa Haberleri
  • Gündem
  • Eğitim Sen’den 81 Vilayette Ortak Davet: “Öğretmenlik Meslek Kanunu ve Yönetmeliği, Seminer, İmtihan İptal Edilsin”

Eğitim Sen’den 81 Vilayette Ortak Davet: “Öğretmenlik Meslek Kanunu ve Yönetmeliği, Seminer, İmtihan İptal Edilsin”

on

ABONE OL
Ağustos 19, 2022 13:00
Eğitim Sen’den 81 Vilayette Ortak Davet: “Öğretmenlik Meslek Kanunu ve Yönetmeliği, Seminer, İmtihan İptal Edilsin”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Eğitim Sen şubeleri, “Öğretmenlik Meslek Kanunu ve yönetmeliği, seminer, imtihan iptal edilsin” talebiyle bugün 81 vilayette eş vakitli basın açıklaması yaptı. Ankara’daki açıklamada konuşan Eğitim Sen Genel Lideri Nejla Heyet, “Bugün Türkiye’nin 81 vilayetinde sesimizi duyuruyoruz. ve diyoruz ki ‘ Öğretmenlik Meslek Kanunu iptal edilmelidir’. Birebir vakitte diyoruz ki ‘Bankalar 4-5 kat karlarını artırırken evvelki mukaveleler geçersiz olmuştur, yine güncelleme yapılmalıdır’. Hazırlık ödeneğinin kesinlikle öğretmen maaşına eşitlenmesi gerekiyor. Bütün bu taleplerimiz, öğretmenlerimiz direkt söz ettiği taleplerdir” dedi.

Ankara’daki açıklamayı, Eğitim-Sen Ankara 4 No’lu Şube Lideri Eyüp Kösedağı yaptı. Kösedağı, şunları söyledi:

“SİYASİ İKTİDAR, EĞİTİM İŞÇİLERİNİN ÇALIŞMA VE ÖMÜR ŞARTLARINI TEK TARAFLI DÜZENLEMİŞTİR”

“Siyasi iktidar ve Ulusal Eğitim Bakanlığı (MEB), eğitimin asli bileşenlerinin görüşünü almadan masa başında hazırlanmış meslek kanunu ile eğitim işçilerinin çalışma ve hayat şartlarını tek taraflı düzenlemiştir. Bu kanun, muhatabı olan öğretmenlerin iradesi dışında, onların hakları ve taleplerini dikkate alınmadan hazırlanmış. Eğitim işçilerinin bütün tenkitlerine karşın yandaş sendikanın dayanağıyla iktidar tarafından yasalaştırılmıştır. Anayasa Mahkemesi süreci devam ederken yönetmelik yayınlanmış ve öğretmenlik meslek basamakları sürecinin uygulanmasına başlanmıştır. Anayasa Mahkemesi’nin bir an evvel bu haksız süreci durdurmaya yönelik olarak karar sürecini hızlandırmalarını talep ediyoruz. Ayrıyeten sendikamız tarafından yönetmeliğin bütün hususlarına ait Danıştay’a açılan iptal davası da kamu vicdanını yaralayacak eşitsizlikler çıkmadan bir an evvel sonuçlandırılmalıdır.

“MEVCUT MESLEK KANUNUN ÖĞRETMENLERİN GEREKSİNİMLERİNİ KARŞILAMADIĞI AÇIKÇA ORTADADIR”

Eğitim işçilerinin kanun ve yönetmelik kapsamında angaryaya dönüşen seminer kıskacına alınmasına da imtihana da meslek basamaklarına da karşı olan sendikamız, kanunun ve yönetmeliklerin iptalini, öğretmenlere yaşatılan anlamsız, niteliksiz, öğretmen emeğini değersizleştiren bu sürecin bir an evvel durdurulmasını talep etmektedir. Ekonomik krizin derinleştiği periyotta eğitim işçilerinin ekonomik ve özlük hak kazanımlarının meslek basamaklarına ve imtihanlara endekslenmesi asla kabul edilemez. Tüm eğitim ve bilim işçileri için hiçbir ayrım yapılmadan yoksulluk hududunun üzerinde insanca yaşanılabilir bir fiyat düzenlemesi ve özlük haklarının uygunlaştırılması çalışması acele bir biçimde hayata geçirilmelidir. Kapsamlı ve bütüncül bir Öğretmenlik Meslek Kanunu, tüm eğitim işçilerinin ekonomik taleplerini ve başta iş garantisi olmak üzere öğretmenlerin temel haklarını toplumsal, demokratik ve özlük haklarını teminata almak zorundadır. Mevcut meslek kanununun öğretmenlerin gereksinimlerini karşılamadığı açıkça ortadadır. Bundan ötürü yeni bir meslek kanunu düzenlenmek zorundadır. Öğretmenlik Meslek Kanunu, ILO ve UNESCO’nun 5 Ekim 1966’da kabul edilen öğretmenlerin statüsüne ait tavsiye kararına uygun formda düzenlenmelidir. Eğitim Sen olarak, tenkit ve tekliflerimiz doğrultusunda hazırlanacak gerçek bir meslek kanununu talep etmeye devam edeceğiz.

“GENİŞ HALK KİTLELERİ ARTIRIMLAR ALTINDA EZİLEREK GEÇİM KEDERİNE DÜŞMÜŞTÜR”

Ülkemizde son aylarda enflasyon büsbütün denetimden çıkmış, emekçi ve işçiler başta olmak üzere geniş halk kitleleri artırımlar altında ezilerek geçim kaygısına düşmüştür. Yıl başından bu yana Türk lirasında yaşanan çok kıymet kaybı ve yüksek enflasyon nedeniyle, evvelce imzalanan, hala yürürlükteki banka promosyon mukaveleleri nedeniyle kamu işçileri önemli manada ekonomik ziyanla karşı karşıyadır. Enflasyonun yüzde 20’nin altında olduğu ve çalışanların bu enflasyona nazaran maaş ve fiyat artırımı aldığı periyotlarda imzalanan kontratlar, resmi enflasyonun yüzde 80’leri aştığı ve çalışanların maaşlarının enflasyon farkı nedeniyle arttığı devirde bütün manasını yitirmiştir. Kamu işçilerinin bankaya yatan maaşlarında enflasyon farkı nedeniyle artış olurken eski enflasyon oranı ve maaş seviyesine nazaran saptanan promosyonlar komik seviyede kalmıştır. Bu nedenle başta kamu bankaları olmak üzere tüm bankalar, maaş ödediği emekli ve çalışanlara verdiği promosyonları, geçmişe yönelik olanları da kapsayacak formda güncellemelidir.

2020 yılında bin 210 TL, 2021 yılında bin 250 TL olarak verilen eğitim ödeneği, günümüz enflasyon oranları ve kırtasiye kalemlerindeki önemli artışlara karşın 2022 yılında yalnızca bin 325 TL olarak ödenecektir. Enflasyon oranları dikkate alındığında bu sayının çok yetersiz olduğu açıktır, gerekli düzenlemeler yapılmalı ve eğitim öğretime hazırlık ödeneğinin ayrımsız bütün eğitim ve bilim işçilerine bir maaş meblağında ve iki defa ödenmesi sağlanmalıdır.”

“BUGÜN YAŞANANLAR, ÖĞRETMENLİK MESLEĞİNİN ÖNEMLİ BİR TEHLİKE ALTINDA OLDUĞUNU NET BİR BİÇİMDE GÖSTERMEKTEDİR”

Eğitim-Sen Genel Lideri Nejla Şura ise şunları söyledi:

“Bugün anlatılanlar, bugün yaşananlar, hakikaten öğretmenlik mesleğinin önemli bir tehlike, tehdit altında olduğunu açık ve net bir biçimde göstermektedir. AKP, iktidara geldikten birkaç yıl sonra çıkardığı bu meslek basamakları kavramını, 2004-2005’lerde bir sonuca uğratamayınca can çekişen maddeyi bu defa 2022 yılına taşıdı. Şubat ayında öğretmenlerin önüne bu meslek kanunu tekrar koydu. Gerçek bir meslek kanunu olmayan, özel bölüm öğretmenlerini dışlayan, fiyatlı öğretmenler ve kontratlı öğretmenlerin haklarını gasp eden, tıpkı vakitte takımlı öğretmenlerimizi de üç modüle bölmek isteyen bu yasa karşısında uzunca bir vakittir Eğitim ve Bilim İşçileri Sendikası olarak ‘hayır’ dedik, ‘iptal edilsin’ dedik. Dinlediler mi? Hayır, dinlemediler. Artık öğretmenlerimiz, çok önemli bir biçimde sorunu direkt yaşıyorlar. Yaklaşık iki haftadır öğretmenlerimiz, toplumsal medya alanlarında acılarını, isyanlarını, karşı karşıya kaldıkları yıldırma siyasetlerinin hayatlarındaki iz düşümlerini net biçimde yaşıyorlar. Her gün ‘Öğretmenler tek yürek’ diyorlar, her gün ‘Öğretmenler tek ses’ diyorlar. ‘Milli Eğitim Bakanlığı, itibarıma dokunma’ diyorlar.

“BU TEHLİKEYİ DAİMA BİR ARADA ATLATMAK ZORUNDAYIZ”

Ne yaşatacak, bunu kamuoyuna anlatmamız gerekiyor. Velilerimiz anlamalı; öğretmenlerimizin, bu hususları gereğince düşünmedikleri takdirde ne ile karşılaşacaklarını bilmek ve öğrenmek durumundalar. Bu tehlikeyi daima birlikte atlatmak zorundayız. Bu yasa, birincisi, öğretmenleri meslek basamakları ismi altında birbiriyle yarıştırıyor, birbirinden ayrıştırıyor. Öğretmenleri bir hiyerarşiye tabi tutuyor. Öğretmenlere unvan ismi altında rütbeler dağıtıyor. Okulun içindeki barışı, birlikte yaşama, dayanışma sürecini sabote ediyor. İkincisi; seminer sürecinde öğretmenlerimiz neler yaşıyor gördük. Nitelikli mi olacaklar bu seminer süreciyle? Hayır. Bu öğretmenlerimizin 10 yıl, 15 yıl, 20 yıllık tecrübesinin, birikiminin akabinde bir imtihan yaparak öğretmenlerimizi değersizleştiriyorlar, itibarsızlaştırıyorlar. Öğretmenlerimizi ölçüye tabi tutmak istiyorlar. Kimin ölçüsü bu? Ulusal Eğitim Bakanlığı’nın bugünkü yöneticilerinin ölçüsü. Mühendislik alanından gelen bir Ulusal Eğitim Bakanı, öğretmenleri imtihana sokacak olan bir hekim genel müdür tarafından öğretmenlerimiz ölçülmek isteniyor. Meğer biz diyoruz ki ‘öğretmenler, öğretmenlik mesleği ölçüye tabi tutulamaz’. Öğretmenlerin duygusu, merhameti, şefkati, heyecanı, öğrencilerin öğrendiğinde gözlerindeki sevinci siz ölçüye tabi tutamazsınız.

“BU YASA 10 YILIN ALTINDA HİZMET YILI OLAN ÖĞRETMENLERİMİZİ BİR KENARA İTİVERİYOR”

Bu yasa, öğretmenlere maaş artışı getirdiğini tez ederek öğretmenlerin bir kısmına bir fiyat artışı vadediyor. Ancak ya kalan öğretmenler? Öğretmenlerimizin tümü Türkiye’nin bu hiperenflasyona gittiği devirde ‘geçinemiyoruz’ diye seslerini yükseltirken öğretmenlerin bir kısmı için maaş artışı yapmak, öğretmenler ortasındaki barışı bozmak değil midir? Bir hiyerarşi ortaya koymak değil midir? Bu yasa, tıpkı vakitte genç öğretmenlerimizi cezalandırıyor. Öğretmenlerimiz eğitim fakültesinden mezun olduklarında alanının bir uzmanıyken onlara ‘siz uzman değilsiniz’ iletisi veriliyor. ‘Siz maaşı hak etmiyorsunuz, artışı hak etmiyorsunuz’ deniliyor. 10 yılın altında hizmet yılı olan öğretmenlerimizi bir kenara itiveriyor bu yasa.

“BU YASA ÖĞRETMENLERE TAM YIL ÇALIŞMA GETİRİYOR”

Milli Eğitim Bakanı, ‘Eğer mülakat yaparsak uzman öğretmen ve başöğretmen seçmek için şaibe olur’ dedi. Tıpkı şaibe, bugün aday öğretmenleri keyfi ve birebir vakitte siyasal kayırmacılığın içinde olacağı bir sürece hakikat itiyor. Kendisi, bir cins mülakatlarla keyfi biçimde aday öğretmenlerimizi seçip eleyeceğini ilan ediyor. Bu yasa, öğretmenlere tam yıl çalışma getiriyor. Yaz aylarında dinlenme hakkı olan öğretmenlerimizin bu hakkını elinden alıyor. Okullarımızda idari, teknik işçi istihdam etmek yerine okulun içindeki tüm fonksiyonları öğretmenden bekleyecek bir düzenlemenin önü açılıyor. Birebir vakitte tüm öğretmenlerimizin iş teminatının sorgulanacağı, iş garantisinin ortadan kalkacağı bir sürecin de emarelerini, izlerini taşıyor.

“BÜTÜN BU TALEPLERİMİZ, ÖĞRETMENLERİMİZ DİREKT SÖZ ETTİĞİ TALEPLERDİR”

Bugün Türkiye’nin 81 vilayetinde sesimizi duyuruyoruz. ve diyoruz ki ‘ Öğretmenlik Meslek Kanunu iptal edilmelidir’. Tıpkı vakitte diyoruz ki ‘Bankalar 4-5 kat karlarını artırırken evvelki kontratlar geçersiz olmuştur, yine güncelleme yapılmalıdır’. Hazırlık ödeneğinin kesinlikle öğretmen maaşına eşitlenmesi gerekiyor. Bütün bu taleplerimiz, öğretmenlerimiz direkt tabir ettiği taleplerdir. İktidarın yanında yer alıp imtihan sürecine ‘evet’ diyen, karşı çıkmayan sendikanın tabanında hakikaten bu süreci acı bir biçimde yaşayan öğretmenlerimiz var. Tüm eğitim sendikalarına davetimizdir; önümüzdeki günlerde, bütün sendikaların birebir masa etrafında toplanarak tartıştığı bir sürecin akabinde yeni, kapsamlı, bütünsel, öğretmenin alanda yaşadığı her sorunu içeren bir Öğretmenlik Meslek Kanunu’nu birlikte hazırlayabiliriz. Birlikte güçlüyüz, bütün öğretmenlerimizi bu çabaya bekliyoruz.”

Kaynak: ANKA / Aktüel

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Sizlere daha iyi hizmet sunabilmek adına sitemizde çerez konumlandırmaktayız. Kişisel verileriniz, KVKK , GDPR ve CCPA kapsamında toplanıp işlenir. Detaylı bilgi almak için Veri Politikamızı / Aydınlatma Metnimizi inceleyebilirsiniz. Sitemizi kullanarak, çerezleri kullanmamızı kabul etmiş olacaksınız.