DOLAR 18,8192 0.03%
EURO 20,5270 0.33%
ALTIN 1.165,89-0,01
BITCOIN 4346370,16%
İstanbul

HAFİF YAĞMUR

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Ardahan Belediye Lideri Faruk Demir: “Ardahan’dan Kimse Umudunu Kesmesin”

Ardahan Belediye Lideri Faruk Demir: “Ardahan’dan Kimse Umudunu Kesmesin”

on

ABONE OL
Haziran 24, 2022 02:00
Ardahan Belediye Lideri Faruk Demir: “Ardahan’dan Kimse Umudunu Kesmesin”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

ÖZKAN KARAKAYA

Ardahan Belediye Lideri Faruk Demir, “Umudun kenti Ardahan‘da gelecek var. Lütfen hiç kimse bir metrekare yerini satmasın, biz bir panel yaptık, ‘Küresel İklim Değişikliğinin Ardahan‘a Etkileri’ diye, Türkiye coğrafyasında en avantajlı yer 20 – 30 yıl sonra Ardahan olacak. Lütfen Ardahan’dan kimse umudunu kesmesin” dedi.

Ardahan Belediyesi olarak pandemi ve gerisinden gelen ekonomik krizi dezavantajlı durumdan avantaja çevirdiklerini açıklayan Ardahan Belediye Lideri Faruk Demir Ardahan’da hayata geçirdikleri ve geçirmek istedikleri projeler hakkında bilgi verdi.

“İLİMİZDE BUGÜN BİZ 400 ŞAHSA İSTİHDAM SAĞLADIK ANCAK MAKSADIMIZ BU SAYIYI BİNE ÇIKARTMAKTIR”

Ardahan Belediye Lideri Faruk Demir, şunları söyledi:

“Biliyorsunuz Ardahan’da sanayi yok denecek kadar yani kaşarcıların dışında yok denecek kadar az ancak bilhassa bayanlarımızın iş hayatına katılabilmeleri meskenlerine ekmek götürebilmeleri için dokuma dalının Ardahan’a gelmesine önderlik yaptık. Bugün 2 tane değerli dokuma fabrikamız hayatta, ikisi de yaklaşık 400 kişi istihdam ediyor. Yani 5 kişinin 10 kişinin bir ortada çalışamadığı atölye bazındaki bir işletmenin bile olmadığı vilayetimizde bugün biz 400 şahsa istihdam sağladık lakin gayemiz bu sayıyı bine çıkartmaktır. Kent merkezinde ve ilçelerimizde minimum standartta iş arıyorum bulamıyorum diyen yurttaşlarımızın ıstıraplarını gidermektir.

“ÖDEDİĞİMİZ PARA 50 ÜNİTE İSE 350 ÜNİTEYE ÇIKTI”

Tabii ekonomik kriz hepimizi hala çok büyük ölçüde etkiliyor, bilhassa güç yani TEDAŞ ya da Aras akaryakıtta ödediğimiz para 50 ünite ise 350 üniteye çıktı. Hasebiyle gelirler bizde rastgele bir artma olmadı lakin masraflarımız de maaşlarımız da akaryakıt ve güç masrafımız de gözle görülür değil, uçurum felaket derecesinde bir soruna girdik. Kente yapacağımız yatırımları maalesef oraya veriyoruz. Çok şükür avantaja çevirdik sözünün altında aslında şu var çok somut; Yıllık bizim 2021 bütçemiz 38 milyon zira 22 bin 700 kişilik nüfuslu bir iliz. Türkiye’deki nüfusu en az olan dört beş vilayetten bir tanesiyiz. Bizim yıllık bütçemiz 38 milyon, dışarıdan yarattığımız katma kıymet ise 100 milyonun üzerindedir. Dokuma fabrikamız bunun içerisindedir buraya kazandırmıştır. Yaklaşık kentin tüm ana arterlerinde tek seferde asfalt yaptık. Bugünkü maliyeti 20 – 25 milyon yapmaya kalksanız. Artık bir ay sonra hazır olacak. Küçük bir tatil köyü yaptık Serhat Kalkınma Ajansı’nın yüzde elli dayanağı ile belediye katkısı ile bugün yapmaya kalksanız yirmi otuz milyon liradır. Artık Ardahan’ın önümüzdeki 50 yılına hizmet verecek ve yüzünü ağartacak bir kentte birinci geldiğinizde indiğiniz yer otogardır yani terminaldir. Onun da son rötuşları bitiyor yaklaşık bugünkü maliyeti tekrar 20-30 milyon civarındadır.

“KURA IRMAĞI’NIN KENARINDA GEZEMEYE BEŞERLER KORKARDI”

Yanında çabucak Serhat Kalkınma Ajansı ile lokal eserler çarşısı yaptık onun da maliyeti ona yakındır. Sayamadığım rekreasyon alanlarını Sırrı Atalay rekreasyon alanımız ki, Kura Irmağı’nın kenarında gezemeye beşerler korkardı. Bizden evvelkiler üst tarafı yapmış onlara çok teşekkür ediyoruz. Nehrimizin kalenin altı berbattı artık oraya bir ömür alanı yapıp kafeleri ile restoranlarıyla hoş bir ömür alanına çeviriyoruz.

“ÇOCUKLARIMIZIN GİTAR, PİYANO, BAĞLAMA, YABANCI LİSAN, DRAMA HER TÜRLÜ KURSA GİDEBİLECEKLERİ, KENDİLERİNİ SOSYALLEŞTİRECEKLERİ ALAN YAPIYORUZ”

Gelir gelmez birinci yaptığımız şey; bir kentin kendi kültürel envanteri olması lazım ve Nuri Vatan Kent Müzesi’ni oluşturmaya başladık eşyalarımız ve envanterlerimiz toplanıyor. İleride daha büyük Kent Müzesi oluşturacağız. Belediyemizin yazın ve bilhassa de çocuklarımızın gelişmesi sosyolojik ve kültürel gelişmesi için bir Kültür Merkezi imali çalışmalarımız var. Kaynaklar arıyoruz, çocuklarımızın gitar, piyano, bağlama, yabancı lisan, drama her türlü kurslara gidebilecekleri ve kendilerini sosyalleştirilecekleri bir alan yapıyoruz.

“HER ŞEYİ TAMAMLADIĞIMIZ HALDE BİR TÜRLÜ TARIM VİLAYET MÜDÜRLÜĞÜ’NDEN BURANIN ONAYINI ALMIŞ DEĞİLİZ”

Kavurma tesisimizin ihalesi bitti, yakında montajları başlayacak. Bir ıstırabımı sizlerle paylaşmak isterim. Bizden evvel imali başlamış olan et kombinesi var biliyorsunuz kesimhanemiz, biz de bir sürü masraf ettik yarım kalmıştı, aldık. Tarım Vilayet Müdürlüğü’nün onay vermesi lazım bir türlü açılışını yapamıyoruz şurası eksik burası eksik diye. Orada biraz geç ilerliyoruz yani bizde yarım kalan her şeyi bitirdik. Su arıtma üstüne kredi aldık 2,5 milyon, su arıtmayı bitirdik. Önümüzdeki otoparkı bu yazın tamamlayacağız. Her şeyi tamamladığımız halde bir türlü Tarım Vilayet Müdürlüğü’nden buranın onayını almış değiliz.

Ağustos ayının 1. ya da 2. haftasında birinci yıl geldiğimizde yapmıştık Bal Şenliği inşallah görkemli bir biçimde şenliğimizi yapacağız. Çok şükür çok büyük bir ekonomik derdimiz yok birinci geldiğimiz 2-3 yıl baya zahmet yaşadık. Artık bütün istikrarları oturttuk biliyorum ve umuyorum ki devir sonumuza kadar bu hizmetlerimizin 4-5 misli büyüklüğünde daha hizmetlerimiz planlarımız var.

“FİZİKİ ALTYAPIYA VE KÜLTÜREL TURİZM ALTYAPISINA ONDAN SONRADA EKONOMİK ALTYAPIYA KIYMET VERECEĞİZ”

Güneş gücü ihale basamağında, yeni hizmet binamız ihale etabında, otogarımızın gerisinde tır parkı yanında Galericiler Sitesi onlar da hepsi planlanmış projelenmiş fakat hepsine birden girersek sarmala gireriz diye bir kısmını önümüzdeki seneye sarkıtacağız. Diliyorum ve umuyorum ki Doğu Anadolu’da ve Türkiye’mizde şu Ardahan’ı görelim neymiş neresiymiş denecek kadar bir fiziki altyapıya ve kültürel turizm altyapısına ondan sonra da ekonomik altyapıya değer vereceğiz.

“SOKAKLARIMIZI ALTINLA DA KAPLASAK İKTİSAT OLMADIKTAN SONRA FAZLA BİR MANA SÖZ ETMEYECEĞİNİ BİLİYORUZ”

Planlarımızdan bir tanesi yem fabrikası açmak daha sonra da bu kavurma tesisimizi gerçek bir et entegre tesisine çevirmek. Zira sokaklarımızı altına da kaplasak ekonomi olmadıktan sonra fazla bir mana tabir etmeyeceğini biliyoruz. Fabrikamızın yüzde 85’i hayvancılıktır, onun için de hayvancılığın olduğu yerde yem tesisinin ucuza vatandaşa yem vermenin ot ve saman yani kaba yemi dışarıdan alıyorsa onu da yeniden natürel ki tüccarlara hürmetimiz var lakin büsbütün onların inisiyatifine bırakmadan devlet olarak belediye olarak bizim vatandaşımıza dünyanın ve de Türkiye’nin neresinden ucuz yem bulunabilir nasıl temin edilebilir bakmak lazım. Bu yaz bu bahiste Güneydoğu’ya kendim gideceğim, Ankara’ya, Trakya’ya gideceğim. Kesinlikle daha ucuza temin etme yolları vardır diye düşünüyorum. Bu mevzu kentimizin içindeki alt yapının dışında en fazla Ardahan’ı ilgilendiren mevzudur.

Bir an evvel yemin bir standarta kavuşması için de Durançam Barajı’nın yani Kura-Master projesinin içindeki sulamaya yönelik tek baraj olan eski ismi Hımısker Göle’nin şimdiki ismi ile Durançam Barajı’nın bir an evvel yapılması, Göle ve Ardahan Ovası’nda sulu tarıma geçilmesi lazım. Biz Ardahan’da yem fizibilitesi yaptırdık yem fabrikası fizibil midir, değil midir diye Serhat Kalkınma Ajansı’ndan 85 bin lira dayanak aldık yaptırdık.

“ARDAHAN OVALARININ TÜMÜNÜ SULU TARIMA VE OT YERİNE YEMDE KULLANACAĞIMIZ MISIR VE AYÇİÇEĞİNE AYIRMAK LAZIM”

Yaptırdığımız araştırmada diyor ki yemin hammaddesinin yüzde 65-75’i dışarıdan geliyor. Yüzde yetmişini dışarıdan aldığımız vakit artık burada bir fabrika kurmanın manası yok. O vakit hazır al daha düzgün. Onun için yüzde 65/70’i de genelde mısır koçanı mısır ayçiçeği yani kaba yem dediğimiz onlar oluşturuyor. Onlara ulaşmanın yolu da sulu tarıma geçmek, sulu tarıma geçmenin yolu da Durançam Barajı’nı bir an evvel inşa edip Ardahan ovalarının tümünü sulu tarıma ve ot yerine yemde kullanacağımız mısır ve ayçiçeğine ayırmak lazım.

“BİR AN EVVEL SULU TARIMA GEÇİP YEMİN HAMMADDELERİNİN BİLEŞENLERİNİN TÜMÜNÜ ARDAHAN’DA ÜRETMEMİZ LAZIM”

O vakit yemin bileşenlerini arpa buğday tekrar kısmen var fakat asıl büyüğünü oluşturan bunları Ardahan’da ürettiğimiz vakit yem fabrikası burada fizibil olacak o vakit da yem fabrikasını aslında biz kendi imkanlarımızla kuruyoruz ve vatandaşımız yazın meralarda yayladığı hayvanlarını şayet besiye koyabilirse katma bedeli kendisi alacak fakat besiye koyamadığı vakit yem kıymetli o vakit besi yemi değerli olduğu için sonbaharda elinden çıkarıyor. Ne yapıyor öteki batıdaki beşerler bunu? 3 ay besiye tutuyor. Burada 6 ay bizim emek verdiğimiz, doğururken de emek verdiğim bir tosunumuzdan ve düvemizden 1000 lira 2000 lira kar ediyorsak orası 10 bin lira 20 bin lira kar ediyor. Bunun önüne geçmenin yolu bizim, belediye lideriyiz yalnızca çöpü toplarız yolu süpürürüz demek değil. Halk bizi kanaat başkanı olarak da görüyor o yüzden bizim bir an evvel sulu tarıma geçip yemin hammaddelerinin bileşenlerinin tümünü Ardahan’da üretmemiz lazım. Yem fabrikası kurduktan sonra da sonbaharda vatandaş katma bedelini diğerlerine kaptırmamalı ürettiği hayvanının katma kıymetini.

“ARDAHAN’DA HAYVAN YETİŞTİRİLİYORSA YEM FABRİKASI OLACAK”

Yani düşünün Antalya’da portakal üretiyorsa portakal fabrikası var. Rize’de çay üretiyorsa çay fabrikası var. Zonguldak’ta kömür üretiyorsa kömür sürece tesisleri var. Ardahan’da hayvan yetiştiriliyorsa yem fabrikası olacak. Üretilen hayvanların katma kıymeti, ayağı, tırnağı, derisi, başı, karkas değil de işlenmiş et olarak satıldığı vakit vatandaş daha fazla hayvancılık yapacak. Bizim 20 yıl evvelki projemizdi. Milletvekilliğimizdeki projemizdi. İnşallah biraz daha Belediyemizin imkanlarını toparlayıp Merkezi Hükümet de Durançam Barajını yaparsa Ardahan’da geçim zahmeti çekilmeyecek.

“LÜTFEN HİÇ KİMSE BİR METREKARE YERİNİ SATMASIN”

Bu ilin 6 ayı kış, 6 ayı yaz, kışın boş duran bir vilayet olamaz. O vakit kışa nazaran buraya hazırlayacağız. Kayak Merkezimizi ona nazaran düzenleyeceğiz. Çıldır Gölümüzü ona nazaran düzenleyeceğiz Kura Vadimizi ona nazaran düzenleyeceğiz. Yani buraya insanların gelebilmesi için bir cazibe merkezi oluşturacağız ki vatandaşta gelsin. Onun için Ardahan’ın insanlara sıkıntı üzere çöken aslında beyaz kar ancak bir karabulut üzere çöken karı tekrar dezavantajdan Ardahan’ının avantajına çevirmeliyiz. Zira siz isteseniz de Antalya’da Adana’da kışın bu karı bulamazsınız. Bundan da yararlanmak lazım. Bunun içinde kışın kış turizmini hazırlayacağız. Ardahan’da yapacak çok iş var, inşallah el birliğiyle umutları da yeşerteceğiz. Biz onun için sloganda koyduk; ‘Umudun kenti Ardahan’, Ardahan’da gelecek var. Lütfen hiç kimse bir metrekare yerini satmasın, biz bir panel yaptık, Global iklim değişikliğinin Ardahan’a tesirleri diye, Türkiye coğrafyasında en avantajlı yer 20 – 30 yıl sonra Ardahan olacak. Lütfen Ardahan’dan kimse umudunu kesmesin.”

ANKA / Mahallî

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Sizlere daha iyi hizmet sunabilmek adına sitemizde çerez konumlandırmaktayız. Kişisel verileriniz, KVKK , GDPR ve CCPA kapsamında toplanıp işlenir. Detaylı bilgi almak için Veri Politikamızı / Aydınlatma Metnimizi inceleyebilirsiniz. Sitemizi kullanarak, çerezleri kullanmamızı kabul etmiş olacaksınız.